Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /data03/virt10820/domeenid/www.berolina.ee/esthund/wp-includes/class-wp-customize-editor.php on line 70

Warning: fread(): Length parameter must be greater than 0 in /data03/virt10820/domeenid/www.berolina.ee/esthund/wp-includes/class-wp-customize-editor.php on line 73
Kui kutsikas tuleb koju.... - Kennel Esthund
Close
Võtke meiega ühendust: +1 2345 6789

Kui kutsikas tuleb koju….

Sinu koju on saabunud uus pereliige – rõõmus kutsikas. Et ta sulanduks kõige paremini oma uue perega ja et teda ootaks ees tasakaalukas ja eluga rahulolev tulevik, vajab ta esialgu parimat hoolitsust. Veeda võimalikult palju aega koos oma koeraga, siis teie suhe areneb parimale alusele.

Tema koju saabumise esimesed nädalad on peamise tähtsusega, ta peab õppima usaldama sind, kui karja juhti. Ta peab harjuma teie kodu argipäevaga. Õpeta armastuse ja headusega talle oma kodu reeglid. Kunagi saad selle kulutatud aja mitmekordselt tagasi.

Enne kui koer on saabunud, mõtle hästi järele milliseid reegleid soovid talle kehtestada, sest juba kord lubatud asju on keeruline hiljem keelata. Kui armas on võtta kutsikas diivanile aga kui sa edaspidi ei soovi, et 40 kg porine koer lendab tuppa saabudes esimesena diivanile, siis võib-olla otsusta kohe teda sinna mitte lubada.

Koer ootab, et sina ehk karja juht on enesekindel ja otsustusvõimeline, asjad, mis on keelatud on keelatud kogu aeg.  Siis koera usaldus usk sinusse säilib.

Sotsialiseerimine:

Kohe kui vaktsineerimised on tehtud alusta koera sotsialiseerimisega. Külasta erinevaid kohti, kus on lapsi, täiskasvanuid ja teisi koeri. Nii kasvab temast võimalikult sotsiaalne ja see annab ka hea stardi ühiskonnakõlblikkuse testiks.  On tähtis meeles pidada, et tihedalt asustatud aladel peab koer olema rihmastatud, seda nii tema kui ka teiste turvalisuse pärast.

Pea meeles, et tulles uude olukorda, peavad olema koera kogemused võimalikult positiivsed. Kutsikat peab tutvustama uute olukordadega sõbralikult ja konflikte vältides.

7 – 8 nädalased kutsikad on valmis siirduma uude koju.  Selles vanuses on tal kõige suurem sidususe tekkimise võime. Talle peaks pakkuma võimalikult palju uusi kogemusi.  Asumine kutsikakarjast ümber uude koju inimeste sekka on talle suur samm, seda peab tegema rahulikult ja andma talle aega harjuda uue olukorraga. Selles eas tekkinud negatiivsed kogemused võivad mõjutada koera edasist elu.

8 – 10 nädalat: Kutsikat peab algusest peale kasvatama kindlakäeliselt. Suhtle temaga palju, hoolitse, et tal oleks mänguasju ja närimisesemeid. Neid leiad spetsiaalsetest loomakauplustest. Vali see, mis sinu koerale sobib. Mänguasjad ja  naturaalsed närimisnahad hoiavad ära igavusest põhjustatud pahandused kodus. Asenda talle lubamatu asi tema mänguasja või närimisnahaga. Harjuta teda käppade puhastamise, kammimise, rihmas jalutamise ja muu igapäevase eluga.  On väga tähtis, et kutsikal tekiks positiivne kogemus laste ja teiste võõraste inimestega.

10 – 12 nädala vanuses on kutsikas harjunud oma uue koduga. Siis võib teda julgesti viia kodust väljapoole erinevatesse olukordadesse, kuhu koerad sobivad.  Kuna erinevad kutsikad reageerivad eri olukordadele erinevalt, pole mõtet võrrelda kutsikaid omavahel. Minu natuke naljakas mälestus on 12 nädalasest Saksa lambakoerast, kes kartis endast väiksemat Tśiuauat, kes tema peale haukus. Tśiuaua oli kutsikast kordi väiksem. Nüüd ei karda see koer ka nuudiga varukameest!  Kutsikat ei tasu lohutada sellisel olukorras, see võimendab tema kartmise instinkti vaid jätta see tähelepanuta.

Toitmine:

Kutsikas kasvab kõige kiiremini 6 kuni 25 nädala vanuses. Koju saanud kutsikas võiks süüa 3 kuni 4 korda päevas. Pooleaastasena võib viia koera kahele toidukorrale. Puhas joogivesi peab koeral olema kättesaadav kogu aeg.

Koera toitmisel on mitmeid tavasid. Toitmistavad on pidevaks kõneaineks koeramaailmas. Minu enda 20 aastane koerapidamis kogemus on lubanud toita koeri nii kuivtoiduga, kui ka neile eraldi valmistatud liha toiduga, kui ka kodusest majapidamisest üle jääva toiduga. Mul ei ole olnud erivajadusega koeri. Olen otsustanud, et nii nagu ma ise söön vastavalt sellele mis maitseb, nii võib vajada seda ka koer. Kuigi palud arvavad, et kodused toidujäägid ei ole koera toit, siis kui ma näen, et praeliha järgi koeral sülg tilgub, siis ma eeldan, et talle see maitseb. Kuid kõike siiski normi piires. Saksa Lambakoer on heas vormis, kui tema naha alt on siiski ribid tunda.  Kuna koerad on olnud meie kaaslased enam kui 10 000 aastat, supermarketites müüakse koeratoitu vaid viimased 30 aastat, siis koer, kui koduloom on harjunud selle toiduga, mis on inimese toidulaualt üle jäänud.

Mõnel juhul võib mõjutada halva kvaliteediga ja liiga üksluine toit koera kasvu, luustiku arengut  ja karva värvust.

Kuivtoitudes jälgida toidu liha % sisaldust, mida suurem see on seda tõenäolisemalt kallima toiduga on tegemist. Mitmed minu koerad on söönud ka juurvilja mõni keeldub sellest täielikult, isegi leiba ei söö.  Olen otsustanud, et vahetan kuivtoitu aegajalt. Teisele toidule viin koera järkjärgult, eelmise toiduga segades.

On teatud toiduained, mis võivad olla koerale ohtlikud:  Suurtes annustes juurviljad ja toores kartul,  sibul, suures koguses toores kala, śhokolaad, nätsud, pärmiga saiatainas või juuretisega leivatainas, viinamarjad, rosinad ja macadamia pähklid.

Müra: Müra suhtes on paljud koerad tundlikud. Kuna Saksa Lambakoeral nõutakse näitusel paugukatset, siis on müraga harjutamine kasvataja poolt olulise tähtsusega ja müraga tasub kutsikat harjutada kogu aeg. Soovitus koera söögi ajal teha lärmi, lüüa paar korda kokku potte panne. Söögi ajal seondub müra meeldiva emotsiooniga.

Puhtuse pidamine: Alati kui kutsikas on ärganud või söögi lõpetanud  kiirustage temaga välja esmajärjekorras. Siis tal tekkib rutiin, et pissil käiakse väljas. Ka siis, kui märkate, et kutsikas kükitab toas, haarake ta kaasa ja viige välja. Las ta lõpetab oma tegevuse õuepeal. Ei lähe kuigi kaua aega, et ta taipab, seda tehakse õues…. Kiitke teda, kui ta teeb häda väljas.